м. Львів, вул. Повітряна, 1
+38 (063) 200-93-91
+38 (099) 326-01-60
+38 (032) 244-13-17
» » Енергозберігаючі лампи - реальна економія!

Енергозберігаючі лампи - реальна економія!

Останні десятиліття в громадян розвинених капіталістичних країн росте свідоме бажання максимально зберегти навколишнє середовище для нащадків. Розвитку цього бажання не в останній мері сприяють прискорені темпи росту цін на лектроенергію.

Ми вже не можемо уявити своє життя без холодильника й праски, телевізора й пральної машини. А є ще мікрохвильові печі, електричні плити, кухонні комбайни, тостери, соковижималки й інші представники техніки, що полегшують нам життя. Здавалося б, що це і є основні споживачі електроенергії. Але по статистиці, основна кількість витрат електроенергії доводиться саме на освітлення.

Тому що відмовитися від використання побутових приладів нам буде складно, для економії електроенергії й, як наслідок, сімейного бюджету прийдеться зменшувати вартість освітлення. Перший крок до цього — заміна звичних для нас ламп розжарення на люмінесцентні енергозберігаючі лампи.

Ці лампи не новинка на наших ринках. Такі лампи давно встановлюються в офісах. Всім добре знайомий їхній вид - трубка півметрової довжини. Але для будинку такі трубки підходять мало, тут краще використати компактні люмінесцентні лампи. На ринку можна знайти такі лампи в будь-якій кількості, під будь-який патрон і будь-яку форму.

Але в них на перший погляд є істотний недолік. Це їхня ціна. Коштують вони від $3. Здавалося б, що на ці гроші можна купити більше 10 штук звичайних лампочок. Але достоїнством енергозберігаючих лампочок є саме їхні енергозберігаючі властивості. Це й дозволяє нам заощаджувати, причому досить істотно. Давайте проведемо невеликий розрахунок і довідаємося, що нам вигідно матеріально, а що ні. Будемо порівнювати звичайну лампу розжарення (ЛН) і енергозберігаючу компактну люмінесцентну лампочку (КЛЛ). Всі ціни, наведені далі, відповідають жовтню 2008 року.

ПараметрЛампа розжарення (ЛР)Люмінесцентна лампа (КЛЛ)
Ціна на лампочки 2,5 грн 20,00 грн
Повинні проробити
(працюючи по 6 годин на добу)
1000 годин
(приблизно 6 місяців)
6000 годин
(приблизно 2,5 роки)
Потужність лампочки 100 Вт 24 Вт
Порахуємо, скільки витратиться електроенергії
при розрахунку на 2,5 роки
600 квт 144 квт
Переведемо кіловати в гроші
(тариф: 1 квт = 0,2436 грн)
146,16 грн 35,08 грн

Допустимо, що за період в 2,5 роки нам довелося купити 6 лампочок розжарення. Це 15 грн. Або одну люмінесцентну лампочку. Додамо ці вартості до суми за кіловати: ЛН - 161,16 грн, КЛЛ - 55,08 грн.

Підведемо підсумки наших підрахунків.

Різниця між звичайною лампочкою й енергозберігаючої добре простежується на періоді в 2,5 роки. Начебто економія порядку 100 грн. за цей період не сильно вражають, але якщо помножити цю цифру на кількість лампочок у всьому будинку, то сума виходить цілком значна. Так ще якщо враховувати ріст цін на електроенергію, то може бути варто задуматися про енергозберігаючі лампочки прямо зараз?

У люмінесцентних ламп, крім енергозберігаючих, є ще достоїнства. Одне з них - це висока світловіддача (для порівняння - лампа розжарення більшість своїх енергій витрачає на нагрівання, а не на освітлення).

Друге достоїнство - це тривалий термін служби, від 6000 до 15000 годин безперервного горіння.

Третє - колір світіння. Він буває для таких ламп 3х видів - денне, тепле й природне світло. Тепле біле світло (температура кольору перебуває в районі 2700K по шкалі Кельвіна) ідеально підходить для будинку, кафе, ресторану, тобто для тих приміщень, де можна й потрібно розслаблюватися. Денний (6400K - білого із блакитнуватим відтінком) і природний (4000K - чисте біле світло) сприяють концентрації й роботі. Вони підійдуть для офісів, торговельних і спортивних залів.

Для будинку, якщо є можливість змішувати різні види ламп, то варто зробити два види освітлення. Один для відпочинку (2700K), іншої для роботи (4000K). Лампи з температурою 6400K для будинку встановлювати не рекомендують, вони дають всьому синюватий відтінок.

Колірну температуру виробник указує на коробці з лампою. Але дещо в іншому формулюванні. Наприклад, колірна температура 2700K позначена як 827, 864 - 6400K.

Одна із проблем, пов'язана з такими лампами, це їхня утилізація. люмінесцентна лампа - це скляна трубка з електродами, наповнена інертним газом і парами ртуті. Із ртуттю жарти погані. Тому такі лампочки вимагають спеціальної утилізації.

Другою проблемою є те, що до кінця своєї служби лампочки начитають гірше світити. Це проблема з'являється через вигоряння люмінофора, що нанесений на стінки трубок. Виникає питання - на скільки гірше світять такі лампочки? Виробники вказую різні цифри - від 5 до 15%. Але буває, що й на 20-25%. Уникнути цього поки що не можливо. Хазяї просто переміщають такі лампочки в підсобні приміщення, що не потребуює інтенсивного освітлення.

Ще один нюанс, на який варто звернути увагу. Це те, що лампа починає світити на повну силу через кілька хвилин. Для деяких приміщень, таких як ванна або туалет, це може бути вкрай незручно. До того ж такі лампи не люблять частих вмикань-вимикань. Це істотно знижує строк їхнього життя.

Як вибирати такі лампочки? Виробники радять ділити необхідні вати на 4 або на 5. Тобто , якщо нам потрібно замінити лампочку розжарення в 100 Ват, вибираємо люмінесцентну лампу на 20-26 Вата. І вперед, до економії електроенергії!

Якщо ж вас цікавить психологія, то в журналі "Всезнайка" ви зможете знайти багато цікавих статей по психології

перегляди